• Výchovné poradenstvo

•

ZŠ s MŠ Javorová alej má k dispozícii jedného výchovného poradcu: Mgr. František Strapek PhD.

frantisek.strapek@skolajavorka.sk

Úlohy výchovného poradcu:

• Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
        • Konzultácie poskytuje nielen žiakom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom.
        • V náplni jeho práce je aj sprostredkovávanie prepojenia školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.
        • Náplň práce výchovného poradcu zahŕňa veľmi široké spektrum jeho povinností a úloh.

Obsahom jeho práce v škole je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca:

• s vedením školy
        • s pedagógmi
        • s triednymi učiteľmi
        • so žiakmi (práca s nadanými, talentovanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými deťmi, pomáha riešiť problémy s dochádzkou, krádežami, konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania)
        • s rodičmi
        • s centrami pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie
        • s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny - so sociálnou kuratelou (v súvislosti so sociálnopatologickými javmi)
        • s políciou (pri problémovom správaní, ale aj preventívne pri organizovaní prednášok, besied)