• Školský psychológ

Milí rodičia,

dovoľte, aby som sa Vám predstavila. Moje meno je Mgr. Daniela Michalicová a na škole budem pôsobiť, ako školská psychologička. Poslaním školského psychológa je v prvom rade pomáhať pri vytváraní takého prostredia, v ktorom sa všetci, ktorí školu navštevujú, cítia bezpečne, rešpektujúco a spokojne.

Život dieťaťa je rovnako ako život dospelého človeka, sprevádzaný rôznymi životnými situáciami. Niektoré situácie sú príjemné, no žiaľ, vyskytnú sa aj také, ktoré príjemné nie sú.

Dieťa nie je dospelý a často mu chýba dostatočná životná skúsenosť, či mechanizmy, vďaka ktorým je schopné tieto situácie zvládnuť. Môže ísť o problémy, ktoré prežívajú, či už v škole, doma alebo medzi kamarátmi. Deti preto potrebujú niekoho, komu sa môžu zdôveriť, len tak sa porozprávať, aby našli riešenie pre svoj problém a podporu, že v tom nie sú sami.

Preto je dobré, ak deti majú informáciu, že tu taká osoba je a okrem iných dospelých (rodič, učiteľ, vychovávateľ atď.) je možnosť obrátiť sa aj na školskú psychologičku, ktorá im vie podať pomocnú ruku, ak to budú potrebovať.

Keďže deti trávia veľkú časť dňa v škole, je veľká pravdepodobnosť, že na to, čo dieťa trápi, upozornia vyučujúci. Samozrejme, niekedy si zmenu všimne práve rodič, keď je dieťa mimo školského zariadenia a presne spozná, že jeho správanie je iné ako zvyčajne.

Kedy sa na mňa môžete obrátiť?

Žiaci

• Ak sa ti ťažko učí a chceš nájsť ten správny systém učenia
        • Ak sa chceš porozprávať o niečom, čo ťa trápi.
        • Ak potrebuješ zlepšiť vzťahy s kamarátmi, súrodencami, učiteľmi
        • Ak ti niekto ubližuje
        • Ak sa často cítiš sám a smutný
        • Ak cítiš, že ti nikto v okolí nerozumie
        • Ak máš strachy, s ktorými si nevieš poradiť
        • Ak ťa prepadá hnev, či zlosť a nevieš ich ovládnuť
        • Ak vieš o niekom, kto sa trápi a chceš mu pomôcť

Rodičia

• Ak ste si všimli, že má vaše dieťa problémy v správaní a učení
        • Ak má vaše dieťa akékoľvek psychické problémy
        • Ak ste si všimli zmeny v správaní dieťaťa (smútok, depresia, šikanovanie, sebapoškodzovanie, separácia atď.)
        • Ak u vášho dieťaťa nastávajú veľké výkyvy v prežívaní (veľký smútok, strata nálady, nezapájanie sa do vecí, ktoré predtým malo rado, úzkosť atď.)

Takýto žiak má možnosť odbornej starostlivosti školského psychológa, a to priamo na škole, ktorá je bezplatná. Každý žiak je chránený zákonom o ochrane osobných údajov.

Ako sa objednať na stretnutie so školskou psychologičkou?

V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o psychologické poradenstvo si môžete dohodnúť termín stretnutia prostredníctvom:

• emailovej adresy - psychologzs@skolajavorka.sk
        • cez Edupage
        • cez triedneho učiteľa

Žiakom sú taktiež poskytované odborno-vzdelávacie a psychologicko-preventívne skupinové aktivity na témy podporujúce osobnostný rozvoj, vzťahy v triede a psychické zdravie žiakov na škole.

Ako školská psychologička sa zároveň riadim etickým kódexom slovenskej komory psychológov: